“20 lat Egipsko-Polskiej Misji Konserwatorskiej Marina el-Alamein”

      W roku 2015 obchodzimy 20 rocznicę utworzenia Polsko-Egipskiej Misji Konserwatorskiej Marina el-Alamein – misji Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zorganizowanej i przez wiele lat kierowanej przez profesora Stanisława Medekszę.

      W jubileuszowym roku w dniu 26 maja odbyło się w Aleksandryjskim Muzeum Narodowym otwarcie wystawy „20 lat Egipsko-Polskiej Misji Konserwatorskiej Marina el-Alamein”. Gospodarzami uroczystości byli dr Nadia Khedr, dyrektorka muzeum i członkowie Egipsko-Polskiej Misji Konserwatorskiej Marina el-Alamein na czele z jej kierownikiem prof. Rafałem Czernerem z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

      Wobec nagłego odwołania przyjazdu przez dr Mamdouha Eldamaty, Ministra Starożytności Egiptu, który wcześniej planował otwarcie wystawy, Ministerstwo i Najwyższą Radę Starożytności reprezentowali dr Mahmoud Afifi, dyrektor Sektora Zabytków Egipskich, i pani Elham Salah, dyrektorka Sektora Muzeów. Pan Jacek Buda, I Sekretarz ds. Ekonomicznych i Politycznych, reprezentował na otwarciu Ambasadę RP. Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego było reprezentowane przez dr Zbigniewa Szafrańskiego, dyrektora Stacji w Kairze. Na uroczystość przybył też z Warszawy prof. Andrzej Koss, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, od lat współpracującego z misją konserwatorską w Marinie el-Alamein. W otwarciu wystawy wzięło udział około osiemdziesięciu gości. Wśród nich byli reprezentanci służb starożytności, innych misji badawczych, obecni oraz dawni, egipscy i polscy uczestnicy prac misji.

           Starożytne miasto odkryte na wybrzeżu Morza Śródziemnego w miejscu dzisiejszej Mariny el-Alamein rozwijało się od II w. p.n.e. do VI w. Nieliczne relikty hellenistycznych i rzymskich budowli zostały niespodziewanie odsłonięte w roku 1986 podczas budowy współczesnej wioski turystycznej, a następnie naukowo rozpoznane przez profesora Wiktora A. Daszewskiego. W wyniku dalszych badań wydobyte zostały na światło dzienne liczne architektoniczne struktury: domy, budowle publiczne, magazyny portowe, odcinki ulic, place, kościół i rozległa nekropola.

      Misja konserwatorska utworzona w 1995 roku, jest organizowana przez Egipską Najwyższą Radę Starożytności, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w długoletniej współpracy i przy wsparciu Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki oraz we współpracy z Katedrą Studiów Porównawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetem Adama Mickiewicza.